Używasz przestażałej przeglądarki. Zaktualizuj ją by cieszyć się możliwościami naszej strony

Ładowanie strony...

Działalność badawczo-rozwojowa to:

  • działalność twórcza
  • obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe
  • podejmowana w sposób systematyczny
  • jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Należy bowiem zwrócić uwagę, iż definicja działań badawczo – rozwojowych w Polsce obejmuje zarówno prowadzenie badań naukowych lub nie związanych z badaniami prac rozwojowych, słowo "lub" w definicji działalności badawczo-rozwojowej wskazuje, iż badania naukowe i prace rozwojowe zachodzą od siebie niezależnie.

Definicja działalności badawczo – rozwojowej dla celów Ulgi B+R w krajach Europy zachodniej chociażby Wielkiej Brytanii, jak również ta w podręczniku Frascati Manual, nie ma takiego podziału. W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi prace rozwojowe zawsze muszą być one połączone z badaniami naukowymi i mieć na celu zdobycie nowej wiedzy.

Definicja działalności badawczo-rozwojowej w Polsce wskazuje, że aby zakwalifikować prace rozwojowe do Ulgi B+R przedsiębiorca w ogóle nie musi prowadzić żadnych badań naukowych.

Należy pamiętać, że działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, procesów bądź usług, która obejmuje badania naukowe (nakierowane na nową wiedzę i umiejętności) lub prace rozwojowe (nakierowane na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności), prace te powinny mieć na celu zwiększenie oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Działalność badawczo-rozwojowa dla celów Ulgi B+R w Polsce wymaga poziomu innowacyjności na skalę danej firmy, tj. Państwa firmy.