Ładowanie strony...
27 lutego 2020
Skarbówka coraz przychylniej patrzy na przedsiębiorców, którzy korzystają z odliczeń na B+R.
Zachęta podatkowa na badania i rozwój jest obecnie najbardziej przystępną formą finansowania innowacji w firmach. Od ponad dwóch lat MŚP mogą odliczyć od podstawy opodatkowania 100 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z pracami B+R. Jeśli spółka ma status centrum B+R, to potrąci 150 proc. wspomnianych kosztów.
Szybka ocena
Małgorzata Boguszewska, adwokat w kancelarii Małgorzata Boguszewska i Wspólnicy, podkreśla, że urzędy skarbowe coraz częściej pozytywnie podchodzą do przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi B+R. Zauważa, że po złożeniu przez nich odliczeń urzędy interesują się prowadzoną przez podatników działalnością B+R i poniesionymi na ten cel kosztami. Dzięki temu — jak zaznacza Małgorzata Boguszewska — przedstawiciele biznesu mogą liczyć na szybką ocenę swojego odpisu.
— Jednak każdy urząd skarbowy rządzi się swoimi prawami. Organy podatkowe nie mają odgórnych i jednoznacznych kryteriów, które kwalifikowałyby koszty działalności B+R do odliczenia z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej — ubolewa Małgorzata Boguszewska.
W podejściu fiskusa zauważa też pewną niekonsekwencję, jeśli chodzi o interpretowanie przepisów związanych z zachętą podatkową. Powołuje się na decyzję skarbówki z 24 stycznia dotyczącą braku możliwości objęcia ulgą kosztów wynagrodzenia za czas urlopu i choroby pracownika zajmującego się B+R. Natomiast wojewódzkie sądy administracyjne uchylają niekorzystne interpretacje podatkowe związane z kosztami pracowniczymi.
Orzekają, że przedsiębiorcy mogą odliczać wynagrodzenie osób zaangażowanych w B+R nawet za czas ich urlopu lub zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to wszystkich pracowników, którzy zajmują się działalnością B+R. Na pierwszy rzut oka nieracjonalna wydaje się — zdaniem Małgorzaty Boguszewskiej — interpretacja z 23 stycznia. Wynika z niej, że spółka nie odliczy kosztów wytworzenia prototypowych form produkcyjnych.
— Aby dany wydatek związany z B+R podlegał odpisowi, musi znajdować się w tzw. zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych zawartym w ustawie o PIT i CIT. Najpewniej przedsiębiorca nie do końca trafnie przedstawił stan faktyczny swojego wniosku, bo być może wykonanie wspomnianych form stanowiło dla niego część projektu B+R. Nierzadko firma wytwarza dany prototyp lub narzędzie, bo nie może go kupić na rynku, a to stanowi dla niej etap przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego — wskazuje Magdalena Boguszewska.
Ostatecznie — jak podkreśla adwokat — dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej potwierdził prawo spółki do takiego odliczenia. W ostatnich miesiącach wiele decyzji skarbówki pomogło firmom w rozwianiu wątpliwości, czy prowadzone przez nie projekty są działalnością innowacyjną.
Koszty ekspertyz i opinii
Sylwia Szkudlarek, starszy konsultant w Crido, zwraca uwagę na interpretację podatkową z 4 listopada 2019 r. Wynika z niej, że jeżeli firma ma status centrum badawczo-rozwojowego, może dodatkowo rozliczyć koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych, badań, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek. Warunek jest jeden: wydatki powinny być poniesione na zasadach rynkowych i być wykorzystane wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności B+R.
Sylwia Szkudlarek zauważa, że do wspomnianych wydatków nie można zaliczyć kosztów zakupu niekonwencjonalnych i twórczych usług. Obejmują one m.in. malowanie elementów i usługi stolarskie. Natomiast Urszula Uchmańska, starszy konsultant w Crido, przywołuje decyzję skarbówki z końca ubiegłego roku. Wynika z niej, że wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) kwalifikują się do odliczenia z tytułu ulgi B+R. Zwraca ponadto uwagę, że przedsiębiorca nie może stosować ulgi B+R i mechanizmu IP Box równocześnie, tylko naprzemiennie. Przypomnijmy: przedstawiciele biznesu, którzy uzyskują dochody z praw własności intelektualnej, mogą skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5 proc. Ulga IP Box obowiązuje od 2019 r.
— Określenie wspomnianego dochodu wymaga jednak prowadzenia odpowiedniej ewidencji podatkowej dla wszystkich tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także związanych z nim przychodów, kosztów i strat — przypomina Urszula Uchmańska.
Interpretacje skarbówki potwierdzają, że brak prawidłowo prowadzonej ewidencji może przekreślić możliwość skorzystania ze wspomnianego mechanizmu.
Podpis: Dorota Zawiślińska
11 września 2024
22 sierpnia 2024
24 czerwca 2024
21 czerwca 2024
15 kwietnia 2024
09 kwietnia 2024
23 lutego 2024