Ładowanie strony...
12 lipca 2021
Od 2022r. przedsiębiorcy inwestujący w innowacje w tym w działalność badawczo-rozwojową będą mogli skorzystać z nowych ulg podatkowych jak również korzystnych zmian zapowiadanych w ulgach B+R oraz IP BOX.
Zapowiadane zmiany są częścią tzw. Polskiego Ładu. Ministerstwo Finansów przygotowało projekty przepisów, dzięki którym wszyscy przedsiębiorcy (MŚP, duże firmy) będą mogli skorzystać z rozszerzonego pakietu ulg podatkowych na działalność badawczo-rozwojową od powstania pomysłu do wdrożenia jego efektów na rynek.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zapowiadanych zachęt podatkowych:
Ulga B+R i IP Box
Obowiązująca od 2016r. Ulga B+R dedykowana jest firmom pracującym nad nowym, istotnie zmienionym, ulepszonym produktem, procesem bądź usługą (preferencja związana z kosztami kwalifikowanymi zmniejszającymi podstawę opodatkowania). Ulga IP Box istniejąca od 2019r. kierowana jest z kolei do firm uzyskującym dochody generowane dzięki prawom własności intelektualnej min. patenty, wzory użytkowe, wzory przemysłowe (preferencja związana z dochodem opodatkowanym 5% stawką podatku zamiast 19%)
Zapowiadana nowelizacja przepisów nie przewiduje zmiany założeń obowiązujących wyżej wymienionych ulg, natomiast od stycznia 2022 r. firmy będą mogły korzystać z obu preferencji jednocześnie. Przedsiębiorcy zyskają możliwość odliczenia ulgi B+R od podstawy opodatkowania IP Box. Obecnie podatnicy mogą rozliczyć ulgę B+R wyłącznie w odniesieniu do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Dodatkowo projekty ustaw przewidują korzystne zmiany w zakresie ulgi B+R:
- Podatnicy zyskają dodatkowe 200% kosztów osobowych z tytułu zatrudnienia pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub współpracowników wykonujących usługi na podstawie umowy zlecenia, o dzieło (obecnie odliczenie kosztów osobowych wynosi 100%);
- Bez zmian pozostanie odliczenie w wysokości 100% pozostałych kosztów kwalifikowanych min. materiałów i surowców, współpracy z podmiotami naukowymi, kosztów amortyzacji maszyn i urządzeń, nabycia usług laboratoryjnych;
- Centra badawczo-rozwojowe zyskają zwiększenie wysokości odpisu wszystkich kosztów kwalifikowanych w wysokości - 200%. Dotychczas odliczenie wynosi 150%, a w przypadku kosztów związanych z uzyskaniem patentu, wzoru użytkowego, przemysłowego dla dużych firm - 100%;
- Nowością będzie możliwość rozliczenia ulgi B+R w przypadku straty podatkowej lub niewystarczającej podstawy opodatkowania w zaliczkach podatkowych poprzez pomniejszenie odprowadzanych przez pracodawcę miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników - o wartość niewykorzystanej części ulgi B+R za poprzedni rok podatkowy. Zapowiadana zmiana zwana ulgą z tytułu zatrudnienia innowacyjnych pracowników będzie dotyczyła wynagrodzeń pracowników, którzy są zaangażowani w prace B+R co najmniej w 50% swojego miesięcznego wymiaru czasu pracy. Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników ma na celu ułatwienie konkurowania o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.
Ulga na prototyp
Przedsiębiorcy zyskają możliwość odliczenia 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Wysokość odliczenia w roku podatkowym nie będzie mogła przekroczyć 10% dochodu. Przez produkt rozumie się produkt z wyłączeniem usług.
Z założenia ulga na prototyp jest uzupełnieniem katalogu odliczeń ulgi B+R, choć finansowane koszty produkcji próbnej wchodzą w ramy obecnej ulgi B+R na czym przedsiębiorcy niestety mogą stracić. Ulga skierowana jest podobnie jak ulga B+R oraz IP BOX zarówno do przedsiębiorców - osób fizycznych oraz osób prawnych.
Definicje ustawowe produkcji próbnej oraz wprowadzenia na rynek nowego produktu:
- Produkcja próbna nowego produktu oznacza etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonywanie prób, testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu będącego wynikiem prac B+R prowadzonych przez podatnika. Etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.
- Wprowadzenie na rynek nowego produktu oznacza działania podejmowane w celu przygotowania dokumentacji służącej uzyskaniu w odniesieniu do produktu powstałego w wyniku prowadzenia prac B+R – certyfikatów i zezwoleń umożliwiających skierowanie produktu do sprzedaży. W ramach ulgi nie będą uwzględniane natomiast działania, które będą miały na celu uzyskanie certyfikatu zezwolenia, ale nie będą one niezbędne do sprzedaży produktu.
Podobnie jak ulgę B+R, ulgę na prototyp przedsiębiorcy będą dokonywać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty produkcji próbnej nowego produktu oraz wprowadzenia na rynek nowego produktu. W przypadku straty podatkowej lub niewystarczającej podstawy do odliczenia, odliczenia można dokonać w kolejnych 2 latach podatkowych.
Ulga na robotyzację
Zapowiadaną nowością w polskim prawie podatkowym od stycznia 2022r. będzie zachęta podatkowa umożliwiająca odliczenie 50% kosztów uzyskania przychodu poniesionych w roku podatkowym na robotyzację.
Koszty podlegające odliczeniu na robotyzację uwzględniać będą:
1. koszty nabycia fabrycznie nowych:
- robotów przemysłowych,
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów funkcjonalnie z nimi związanych,
- maszyn i urządzeń oraz innych rzeczy związanych z robotami służących ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy min. czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa,
- maszyn, urządzeń lub systemów do zdalnego zarządzania
2. koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych,
3. koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych śt oraz WNiP
4. opłaty leasingu dotyczące robotów przemysłowych.
Ulga na robotyzację będzie miała zastosowanie do kosztów uzyskania przychodu poniesionych w latach 2022-2026.
Od stycznia 2022r. ulga na prototyp oraz robotyzację będą stanowić uzupełnienie obecnie obowiązujących zachęt podatkowych wspierających działalność innowacyjną. Korzystanie z nich nie będzie pozbawiać podatnika prawa do stosowania ulgi B+R czy IP BOX. To co podatnik może zrobić przygotowujac się do przyszłych zmian to już dziś przyjrzeć się planowanym inwestycjom aby w możliwy pełni sposób korzystać z wachlarza ulg podatkowych.
adw. Małgorzata Boguszewska
04 listopada 2024
11 września 2024
22 sierpnia 2024
24 czerwca 2024
21 czerwca 2024
15 kwietnia 2024
09 kwietnia 2024