Używasz przestażałej przeglądarki. Zaktualizuj ją by cieszyć się możliwościami naszej strony

Ładowanie strony...

09 kwietnia 2024

Ulga B+R - Czy łatwiej będzie skorzystać z ulgi B+R od 2025r.?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało także zmiany, które ułatwią korzystanie z ulgi na badania i rozwój (B+R), poprzez poszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych. 

Jak wyjaśnia Małgorzata Boguszewska, adwokat, założycielka Kancelarii Adwokackiej Małgorzata Boguszewska i Wspólnicy, zmiany dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT CIT i odpowiednio 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT kosztów współpracy z podmiotami zewnętrznymi, również innymi niż jednostki naukowe.

- To zmiana jak najbardziej pozytywna, długo oczekiwana przez podatników - mówi mec. Boguszewska. 

Jak wyjaśnia resort rozwoju, obecnie wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i nabycie wyników prowadzonych badań naukowych mogą być uznane za koszty kwalifikowane, jeśli są świadczone lub wykonywane albo nabyte od jednostek naukowych. W praktyce często zdarza się, że ekspertyzy, opinie czy usługi doradcze świadczone są przez wyspecjalizowane podmioty, które nie posiadają statusu jednostki naukowej a współpraca z jednostkami naukowymi nie zawsze w praktyce jest możliwa i uzasadniona np. ze względu na poziom doświadczenia jaki prezentują poszczególni partnerzy. Usunięcie tego wymogu większy elastyczność w zakresie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Dodatkowo katalog kosztów kwalifikowanych ma zostać rozszerzony o:

przeglądy, konserwację oraz kalibrację aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z podatnikiem,
specjalistyczny transport towarów wykorzystywanych wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z podatnikiem.

Więcej w dzisiejszym Prawo.pl 

Rząd pracuje nad korzystnymi zmianami w ordynacji podatkowej (prawo.pl)